Steampowered.com www.steampowered.com

Steampowered er rangeret 550 i Danmark. 'Welcome to Steam.'

550Rang i Danmark

933Verdensrang

Månedlig antal sider set42.558.926
Månedlige besøg 12.407.850
Værdi per besøgende--
Estimeret værdikr 38,95 Million *
Eksterne links59.380
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
341Bulgarien
355Singapore
433Norge
498Rumænien
511Nederlandene

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 26/12/2013

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande9,20%8,30%
Bulgarien 3410,50%1,30%
Singapore 3551,20%2,00%
Norge 4331,30%0,90%
Rumænien 4981,30%1,10%
Nederlandene 5112,00%2,30%
Sverige 5401,40%1,20%
Portugal 5580,90%1,00%
Danmark 5500,80%0,60%
Finland 5700,90%0,80%
Reino Unido 5805,50%5,20%
Canada 5883,40%3,20%
Australien 5912,10%1,80%
Filippinerne 6550,90%0,70%
Tyskland 7007,10%7,50%
Østrig 7170,80%1,00%
Frankrig 7754,60%5,10%
Rusland 8285,40%6,50%
USA 88721,20%19,50%
Tjekkiet 9020,60%0,60%
Belgien 9110,80%0,60%
Malaysia 9180,80%0,70%
Schweiz 9510,50%0,50%
Spanien 1.0042,60%2,40%
Tyrkiet 1.0551,60%1,40%
Polen 1.0581,80%1,40%
Brasilien 1.0693,10%2,90%
Ukraine 1.0880,80%0,60%
Italien 1.2931,80%1,50%
Mexico 1.3021,50%1,40%
Thailand 1.3070,80%0,90%
Grækenland 1.4870,50%0,40%
Japan 1.5134,50%4,90%
Argentina 1.7080,50%0,40%
Indien 2.0863,90%5,40%
Sydkorea 2.1120,70%1,00%
Indonesien 2.1460,70%0,60%
Kina 6.2151,80%2,40%
ByRangering efter byBrugere %Sidevisninger %Sidevisninger per bruger
Skive280.10%0.10%4.00
Aarhus3290.10%0.10%1.80
Copenhagen6090.20%0.20%5.00
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang784 -247
Daglig Antal Besøgende301.526+21,0%
Rangering for daglige besøgende797 -247
Daglig Antal Kig856.728+14,1%
Rangering for daglige sidevisninger1.037 -234
Sidevisninger per bruger3,95 -5,50%

www.Steampowered.com

For det første har Steampowered links til sider som, Български (bulgarian,) čeština (czech,) Dansk (danish,) Nederlands (dutch,) Suomi (finnish,) Français (french,) Ελληνικά (greek,) Deutsch (german,) og Magyar (hungarian.)

Besøgende Websitet har omkring 329.706 daglige brugere, som gennemsnitligt ser 3,95 sider hver. Sverige, Nederlandene, Rumænien, Norge, Singapore og Bulgarien er hvor de fleste besøgende kommer fra. Den er mest populær i Tokyo, Los Angeles, New York, Moscow og San Francisco.

IndholdUtf-8 tegnsætskodning bliver benyttet på siderne. Den har indhold omkring: "Welcome to Steam," "Steam, The Ultimate Online Game Platform," "Steam Users' Forums - Powered by vBulletin," "Left 4 Dead 2 on Steam," og "Counter-Strike Source on Steam." Dens industri er opført som 'Video Games/Downloads.'

Links

Lignende siderDomænet er 13 år og 4 måneder gammelt. Andre beslægtede websites er steamershop.dk, steamexpress.dk, steamit.dk, steamm.dk.

Server
Server lokalisering
Valve Corporation
Washington
Bellevue
USA
47.6186, -122.204

Dens IP-nummer er 208.64.202.68. Dens 3 nameservers er ns3.valvesoftware.com, ns1.valvesoftware.com, og ns2.valvesoftware.com. Valve Corporation (Washington, Bellevue) er placeringen på Apache serveren. En ping til serveren er timet til 56.5 ms, og den gennemsnitlige indlæsningstid er 1343 milliseconds.

PING (208.64.202.68) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 208-64-202-68.valve.net (208.64.202.68): icmp_req=1 ttl=53 56.5 ms
64 bytes from 208-64-202-68.valve.net (208.64.202.68): icmp_req=2 ttl=53 56.3 ms
64 bytes from 208-64-202-68.valve.net (208.64.202.68): icmp_req=3 ttl=53 56.3 ms
--- ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2001ms
rtt min/avg/max/mdev = 56.323/56.391/56.516/0.088 ms
rtt min/avg/max/mdev = 56.323/56.391/56.516/0.088 ms
Server setup
Server:Apache
Expires:--
Cache-Control:no-cache
Pragma:no-cache
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
Vary:Accept-Encoding
Content-Type:text/html; charset=UTF-8
Content-Length:195204
Date:--
X-Varnish:101679089
Age:0
Via:1.1 varnish
Connection:keep-alive
steampowered.com