Speedtest.net www.speedtest.net

Speedtest er rangeret 965 i Danmark. 'Speedtest.net - The Global Broadband Speed Test.'

965Rang i Danmark

507Verdensrang

Månedlig antal sider set44.178.750
Månedlige besøg 35.343.000
Værdi per besøgende--
Estimeret værdikr 110,96 Million *
Eksterne links56.870
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
140Filippinerne
169Pakistan
188Sydafrika
192Aserbajdsjan
197Indonesien

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 26/12/2013

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande13,60%14,10%
Filippinerne 1402,10%1,90%
Pakistan 1692,90%2,70%
Sydafrika 1881,60%1,60%
Aserbajdsjan 1921,10%1,00%
Indonesien 1973,50%3,20%
Reino Unido 2505,70%5,90%
Indien 25214,60%13,00%
Saudi-Arabien 2791,70%1,60%
Malaysia 2871,20%1,10%
Ukraine 2981,20%1,20%
Australien 2991,90%2,10%
Finland 3020,70%0,70%
Thailand 3151,50%1,50%
Mexico 3193,00%2,80%
Norge 3630,60%0,80%
Østrig 3700,70%0,80%
Portugal 3930,60%0,60%
Canada 4042,30%2,60%
Rusland 4055,50%5,80%
Singapore 4170,60%0,60%
Belgien 4590,60%0,60%
Rumænien 4650,60%0,70%
Italien 4732,30%2,30%
Grækenland 5320,70%0,70%
USA 53716,60%17,40%
Tyrkiet 5731,50%1,40%
Brasilien 5742,70%2,60%
Polen 5801,60%1,50%
Argentina 7540,50%0,50%
Nederlandene 8590,70%0,70%
Spanien 1.2211,00%1,00%
Frankrig 1.2361,50%1,60%
Tyskland 1.5361,60%1,80%
Japan 3.7650,90%0,90%
Kina 9.1970,50%0,80%
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang4261
Daglig Antal Besøgende777.462 -5,97%
Rangering for daglige besøgende265
Daglig Antal Kig703.688 -5,21%
Rangering for daglige sidevisninger1.273 -19
Sidevisninger per bruger1,26+0,8%

www.Speedtest.net

For det første er der links mærket, Speedtest.net, My Results, Promise Index™, Follow Us, Linkedin, Become A Host, Speedtest.net Mini, og Pingtest.net.

Besøgende Websitet har omkring 850.122 daglige brugere, som gennemsnitligt ser 1,26 sider hver. Reino Unido, Indonesien, Aserbajdsjan, Sydafrika, Pakistan og Filippinerne er hvor de fleste besøgende kommer fra. Den er mest populær i Delhi, Bangalore, Hyderabad, Los Angeles og Bombay.

IndholdUtf-8 tegnsætskodning bliver benyttet på siderne. Dens opførte kategorier er 'Testing and Tools/Bandwidth Tests' og 'Передача данных/Тестирование.' Der findes indhold med titlen: "Speedtest.net - The Global Broadband Speed Test," "Speedtest.net - Speedtest.net Mini," "Linksys Bandwidth Speed Test," "Speedtest.net - Host a Server," og "Speedtest.net - Results."

Links

Lignende siderDomænet er 14 år og 6 måneder gammelt. Andre tæt navnebeslægtede websites er speedstyling.dk, speedtech.dk, speedtennis.dk, speedtest.dk.

Server
Server lokalisering
Netriver Int Llc
Washington
Lynnwood
USA
47.8111, -122.2834

Den har 4 nameservers, inklusiv ns2.p11.dynect.net, ns1.p11.dynect.net, og ns4.p11.dynect.net. Den er hosted af Netriver Int Llc (Washington, Lynnwood,) ved brug af Apache/2 webserver. Kodningssproget er PHP/5.3.8-1~dotdeb.2 Speedtest.net's IP adresse er 74.209.160.12. En ping til serveren blev målt til 44.7 ms, og den gennemsnitlige indlæsningstid er 1759 milliseconds.

PING www. (74.209.160.12) 56(84) bytes of data.
64 bytes from static-74-209-160-12.lynnwood.netriver.net (74.209.160.12): icmp_req=1 ttl=56 44.7 ms
64 bytes from static-74-209-160-12.lynnwood.netriver.net (74.209.160.12): icmp_req=2 ttl=56 44.6 ms
64 bytes from static-74-209-160-12.lynnwood.netriver.net (74.209.160.12): icmp_req=3 ttl=56 44.8 ms
--- www. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 44.648/44.752/44.813/0.187 ms
rtt min/avg/max/mdev = 44.648/44.752/44.813/0.187 ms
Server setup
Date:--
Server:Apache/2.2.16 (Debian)
X-Powered-By:PHP/5.3.8-1~dotdeb.2
Set-Cookie:--
Expires:--
Cache-Control:no-store, no-cache, must-revalidate
Pragma:no-cache
Last-Modified:--
Cache-Control:private, post-check=0, pre-check=0
Vary:Accept-Encoding
Transfer-Encoding:chunked
Content-Type:text/html
speedtest.net