Live.com www.live.com

Live er rangeret 7 i Danmark. 'Sign In.'

7Rang i Danmark

7Verdensrang

Månedlig antal sider set6.458.016.600
Månedlige besøg 875.070.000
Værdi per besøgende--
Estimeret værdikr 2,74 Billion *
Eksterne links354.161
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
4Ecuador
5Argentina
5Belgien
5Chile
5Colombia

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 26/12/2013

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande13,30%12,10%
Ecuador 40,50%0,70%
Argentina 52,60%3,10%
Belgien 51,00%0,90%
Chile 50,90%1,10%
Colombia 52,20%3,00%
Mexico 57,20%10,00%
Peru 51,40%1,90%
Saudi-Arabien 51,90%1,90%
Thailand 51,50%1,30%
Tyrkiet 52,70%2,80%
Venezuela 51,60%2,00%
Canada 63,30%3,40%
Spanien 63,80%4,00%
Grækenland 60,60%0,50%
Nederlandene 61,60%1,40%
Pakistan 61,30%1,10%
Portugal 60,60%0,90%
Brasilien 77,70%8,60%
Sverige 70,70%0,60%
Australien 81,60%1,40%
Algeriet 80,60%0,50%
Frankrig 84,10%2,90%
Egypten 90,70%0,60%
Italien 92,70%2,30%
Reino Unido 95,00%4,80%
USA 1017,00%16,80%
Taiwan 110,90%0,70%
Malaysia 120,50%0,40%
Indien 192,60%2,50%
Tyskland 231,60%1,40%
Japan 252,60%1,70%
Sydkorea 250,50%0,50%
Kina 732,10%1,50%
Rusland 750,50%0,40%
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang7
Daglig Antal Besøgende20.293.620 -6,62%
Rangering for daglige besøgende7
Daglig Antal Kig105.448.112 -0,60%
Rangering for daglige sidevisninger7
Sidevisninger per bruger7,21+6,5%

www.Live.com

Besøgende 22.190.220 brugere besøger websiden dagligt og hver enkelt ser 7,21 sider. Populær i Mexico City, New York, Los Angeles, London og Istanbul. Størstedelen af de besøgende kommer fra Mexico, Colombia, Chile, Belgien, Argentina og Ecuador.

IndholdDen har indhold omkring: "Sign In," "Welcome to Windows Live," "Leif Villadsen Thunberg's photos - Windows Live," "Windows Live Administration," og "Windows Live Gallery." Teksten er kodet med utf-8 tegnsæt.

Links

Lignende siderAndre beslægtede websites er live-wall.dk, live.com, live24.dk, live2nite.dk. Domænet er 18 år og 11 måneder gammelt.

Server
Server lokalisering
Microsoft Corp
Washington
Redmond
USA
47.6742, -122.1206

Den er hosted af Microsoft Corp (Washington, Redmond,) ved brug af Microsoft-IIS/7 webserver. Dens IP-nummer er 157.55.97.253. Serveren er langsommere end 65% af målte websites ved, 1820 milliseconds.

Der er 5 DNS records, såsom ns1.msft.net, ns4.msft.net, og ns3.msft.net.

Server setup
Cache-Control:max-age=0
Content-Length:11229
Content-Type:text/html; charset=utf-8
Expires:--
Server:Microsoft-IIS/7.5
P3P:--
X-XSS-Protection:0
X-Content-Type-Options:nosniff
Set-Cookie:--
X-Frame-Options:deny
PPServer:PPV:30 H:BAYIDSLGN1F19 V:0
Date:--
Connection:close
live.com