Java.com www.java.com

Java er rangeret 283 i Danmark. 'java.com: Java + You.'

283Rang i Danmark

515Verdensrang

Månedlig antal sider set63.190.260
Månedlige besøg 27.594.000
Værdi per besøgende--
Estimeret værdikr 86,63 Million *
Eksterne links116.821
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
241Norge
275Brasilien
283Danmark
295Sydafrika
384Nigeria

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 26/12/2013

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande13,10%12,90%
Norge 2410,90%1,20%
Brasilien 2755,60%5,20%
Danmark 2830,70%0,70%
Sydafrika 2951,00%1,10%
Nigeria 3840,70%0,80%
Mexico 4032,40%2,20%
USA 40821,40%24,20%
Australien 4391,30%1,40%
Indonesien 4461,50%1,60%
Saudi-Arabien 4521,00%1,00%
Canada 4582,20%2,20%
Tyskland 4595,50%5,30%
Reino Unido 4713,30%3,40%
Argentina 4850,90%0,80%
Nederlandene 4891,20%1,10%
Spanien 5092,50%2,30%
Colombia 5160,60%0,50%
Filippinerne 5160,50%0,60%
Italien 5272,30%2,00%
Malaysia 5390,70%0,60%
Belgien 5400,60%0,50%
Indien 5437,30%6,70%
Sverige 5550,60%0,70%
Pakistan 5601,00%1,00%
Vietnam 5770,50%0,50%
Østrig 5960,50%0,50%
Polen 5961,60%1,50%
Thailand 6200,80%0,80%
Egypten 6250,60%0,50%
Frankrig 6433,00%2,60%
Taiwan 6450,80%0,60%
Grækenland 6510,60%0,60%
Tyrkiet 6531,30%1,20%
Rusland 6573,70%3,60%
Ukraine 7120,60%0,50%
Iran 1.0420,80%0,90%
Japan 1.0473,40%3,50%
Sydkorea 1.3490,70%0,60%
Kina 2.6802,30%1,90%
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang433 -97
Daglig Antal Besøgende615.678+16,3%
Rangering for daglige besøgende357 -94
Daglig Antal Kig1.054.781+13,0%
Rangering for daglige sidevisninger819 -198
Sidevisninger per bruger2,38 -2,86%

www.Java.com

For det første har Java links til sider som, Java, Java In Action, Free Java Download, Select Language, Developers, og Trademarks.

Besøgende De estimerede 673.218 daglige besgøgende, ser hver gennemsnitligt 2,38 sider. Den er mest populær i landene, Mexico, Nigeria, Sydafrika, Danmark, Brasilien og Norge. Den er mest populær i Los Angeles, New York, Delhi, Moscow og Tokyo.

IndholdDen har indhold omkring: "java.com Java + You," "Download Free Java Software," "java.com Java y Tú," "java.com Java et Vous," og "java.com Java ve Siz." Tegnsættet som bruges til siderne er utf-8. Dens opførte kategorier er 'Java/Applications' og 'Sprachen/Java.'

Links

Lignende siderDen gik online den 06-06-1996, hvilket gør den 17 år, 6 måneder gammel. Lignende websites er jauto.dk, jav2.dk, java-program.dk, java.com.

Server
Server lokalisering
Oracle Corporation
California
USA
37.300275, -93.339844

Dens 8 DNS records inkluderer, u-ns6.oracle.com, ns1.oracle.com, og ns4.oracle.com. Oracle Corporation California er placeringen på Sun-Java-System-Web-Server/7 serveren. Websitets indlæsningstid er 756 milliseconds, langsommere end 82% af andre målte websites. Ligeledes blev en ping til serveren timet til 17.5 ms.

Dens IP-nummer er 137.254.16.66.

PING (137.254.16.66) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www. (137.254.16.66): icmp_req=1 ttl=242 17.5 ms
64 bytes from www. (137.254.16.66): icmp_req=2 ttl=242 17.4 ms
64 bytes from www. (137.254.16.66): icmp_req=3 ttl=242 17.5 ms
--- ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2002ms
rtt min/avg/max/mdev = 17.437/17.510/17.557/0.161 ms
rtt min/avg/max/mdev = 17.437/17.510/17.557/0.161 ms
Server setup
Server:Sun-Java-System-Web-Server/7.0
Date:--
Content-type:text/html;charset=UTF-8
Set-cookie:--
Transfer-encoding:chunked
java.com