Dmi.dk www.dmi.dk

Dmi er rangeret 23 i Danmark. 'DMI.'

23Rang i Danmark

6.863Verdensrang

Månedlig antal sider set13.383.525
Månedlige besøg 4.938.570
Værdi per besøgende--
Estimeret værdikr 15,50 Million *
Eksterne links9.173
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
4Grønland (Kalaallit Nunaat)
7Færøerne (Føroyar)
23Danmark
548Sverige
8.410Nederlandene

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 26/12/2013

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande1,90%2,80%
Grønland (Kalaallit Nunaat) 42,60%1,40%
Færøerne (Føroyar) 72,70%10,40%
Danmark 2374,50%72,10%
Sverige 54811,10%6,00%
Nederlandene 8.4102,00%0,80%
Spanien 36.1500,50%0,60%
Tyskland 37.4351,30%0,90%
Kina 50.1961,20%2,30%
Rusland 64.6980,80%0,30%
USA 69.3851,60%2,40%
ByRangering efter byBrugere %Sidevisninger %Sidevisninger per bruger
Lynge31.70%2.40%3.90
Gilleleje43.80%2.70%1.90
Grenaa62.80%3.00%2.90
Virum81.40%1.50%3.10
Skagen120.50%0.80%4.00
Aakirkeby140.80%0.60%2.00
Frederikshavn141.80%1.50%2.30
Maribo220.70%1.10%4.00
Hellerup220.70%0.80%3.10
Aarhus254.20%5.00%3.30
Odense273.60%4.00%3.10
Hadsund271.70%1.50%2.50
Randers301.70%1.10%1.80
Tilst300.90%0.90%2.80
Frederiksberg332.70%2.80%2.90
Copenhagen359.40%9.50%2.80
Valby431.30%1.50%3.20
Gentofte451.50%0.60%1.10
Albertslund490.60%0.80%4.00
Horsens601.30%1.60%3.50
Silkeborg770.70%0.80%3.00
Lyngby780.70%0.70%2.80
Roskilde920.70%0.70%3.10
Kolding1070.80%0.60%2.20
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang5.767823
Daglig Antal Besøgende54.356 -15,73%
Rangering for daglige besøgende5.437701
Daglig Antal Kig116.731 -19,20%
Rangering for daglige sidevisninger8.4781.149
Sidevisninger per bruger2,98 -4,18%

www.Dmi.dk

For det første har Dmi links til sider som, Cookie På Din Computer, Opdater, Radar: Nedbør, Landsudsigten, Farvandsudsigt, og Farvandsudsigter.

Besøgende De estimerede 59.436 daglige besgøgende, ser hver gennemsnitligt 2,98 sider. Den er mest populær i landene, Spanien, Nederlandene, Sverige, Danmark, Færøerne (Føroyar,) Grønland (Kalaallit Nunaat.) Den er mest populær i Copenhagen, Aarhus, Gilleleje, Odense og Grenaa.

IndholdTeksten er kodet med iso-8859-1 tegnsæt. Den har indhold omkring: "COI, Centre for Ocean and Ice, Danmarks Meteorologiske Institut," "DMI - Vejret i Danmark," "DMI - vejrudsigten for Vest- og Sydsjælland samt Lolland-Falster," "DMI - vejrudsigten for København og Nordsjælland," og "Byvejr - Danmark." Dens opførte kategorier er 'Geovidenskab/Meteorologi' og 'Nyheder/Vejret.'

Links

Lignende siderAndre tæt navnebeslægtede websites er dmholding.dk, dmhvinduer.dk, dmi-vejret.dk, dmi.dk.

Server
Server lokalisering
Danish Network For Research And Education
Lyngby
Danmark
55.77, 12.52

Dens IP-nummer er 130.225.244.85. Den har 3 DNS records, euros01.dmi.dk, euros02.dmi.dk, og ns-soa.darenet.dk. Danish Network For Research And Education Lyngby er placeringen på Apache/2 serveren. Websitets indlæsningstid er 1591 milliseconds, langsommere end 43% af andre målte websites. Ligeledes blev en ping til serveren timet til 144 ms.

PING varnish. (130.226.71.222) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 130.226.71.222: icmp_seq=1 ttl=48 144 ms
64 bytes from 130.226.71.222: icmp_seq=2 ttl=48 134 ms
64 bytes from 130.226.71.222: icmp_seq=3 ttl=48 134 ms
--- varnish. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2000ms
rtt min/avg/max/mdev = 134.681/137.854/144.108/4.442 ms
rtt min/avg/max/mdev = 134.681/137.854/144.108/4.442 ms
Server setup
Server:Apache/2.0.59 (Unix) PHP/4.4.4 with Hardening-Patch
Content-Type:text/html
Last-Modified:--
ETag:"5239c8a2-01010000"
Expires:--
Content-Length:35406
Date:--
X-Varnish:3291852689 3291811423
Age:104
Via:1.1 varnish
Connection:keep-alive
X-Cache:HIT
dmi.dk