Dba.dk www.dba.dk

Dba er rangeret 16 i Danmark. 'Nyt og brugt, køb og salg på DBA - Danmarks største handelsportal.'

16Rang i Danmark

7.175Verdensrang

Månedlig antal sider set43.253.028
Månedlige besøg 4.004.910
Værdi per besøgende--
Estimeret værdikr 12,57 Million *
Eksterne links2.801
Antal sider--
Nøgleord
Ikke tilgængelig
Rangering efter land
16Danmark
4.697Sverige
5.253Norge
24.841Tyskland
28.105Kina

*Estimeret data, læs ansvarsfraskrivelse.
Sidst opdateret: 26/12/2013

Besøgende

LandRangering efter landBrugere %Sidevisninger %
Andre lande3,10%1,30%
Danmark 1687,70%92,50%
Sverige 4.6971,30%1,00%
Norge 5.2531,00%0,20%
Tyskland 24.8411,30%2,20%
Kina 28.1052,60%1,40%
USA 52.9892,30%1,30%
Frankrig 76.5270,60%0,10%
ByRangering efter byBrugere %Sidevisninger %Sidevisninger per bruger
Bramming41.00%1.70%20.00
Skagen50.90%0.50%6.00
Fredensborg62.00%2.60%15.00
Holstebro90.80%0.80%11.00
Lynge100.70%0.60%11.00
Gilleleje101.80%2.60%16.00
Skive122.30%4.90%24.00
Grenaa131.70%1.50%10.00
Copenhagen1617.20%20.80%13.60
Gentofte172.00%1.40%8.00
Albertslund191.20%3.00%28.00
Tilst201.50%4.90%37.00
Lyngby201.70%1.10%7.00
Roskilde251.70%1.50%10.00
Frederiksberg262.80%3.60%14.00
Charlottenlund260.80%0.30%5.00
Vester-skerninge280.60%0.10%1.80
Horsens342.20%2.50%13.00
Viborg370.60%0.90%17.00
Aarhus392.70%3.10%13.00
Frederikshavn420.70%0.30%5.00
Silkeborg461.40%0.30%2.50
Hvidovre701.00%0.40%5.00
Valby810.90%0.50%7.00
Odense1521.00%0.50%6.00
Kolding2060.70%0.10%1.50
Trafik historie 90 Dage Gennemsnit for 90 dage
Verdensrang6.029758
Daglig Antal Besøgende37.022 -13,83%
Rangering for daglige besøgende8.414900
Daglig Antal Kig316.884 -23,95%
Rangering for daglige sidevisninger3.016566
Sidevisninger per bruger11,90 -11,75%

www.Dba.dk

For det første har Dba links til sider som, Hjælp, Oversigt, Glemt Adgangskode, Opret Bruger På Dba, Find Den Blå Avis Her, Presse, Dbabusiness Medieinfo, og Pressemeddelelser.

Besøgende De estimerede 40.482 daglige besgøgende, ser hver gennemsnitligt 11,90 sider. Den er mest populær i landene, USA, Kina, Tyskland, Norge, Sverige og Danmark. Den er mest populær i Copenhagen, Frederiksberg, Aarhus, Skive og Horsens.

IndholdTeksten er kodet med utf-8 tegnsæt. Den er opført i kategori 'Netbutikker/Annoncer.' Den har indhold omkring: "Nyt og brugt, køb og salg på dba.dk - Danmarks største," "Heste, hunde, katte og andre dyr på dba.dk – Den Blå Avis," "Brugt dame, herre- og børnecykel på dba.dk - Den Blå Avis på," "Nyt og brugt udstyr til erhverv, kontor og landbrug på dba.dk," og "Sommerhuse og ferieboliger i ind- og udland på dba.dk - Den Blå."

Links

Lignende siderLignende websites er db94.dk, db95.dk, dba-consult.dk, dba-media.dk.

Server
Server lokalisering
Mobile.international Gmbh
Niedersachsen
Dreilinden
Tyskland
51.72, 10.27

Der er 4 DNS records, såsom ns4.marktplaats.net, nameserver2.marktplaats.nl, og nameserver1.marktplaats.nl. Serveren er hosted af Mobile.international Gmbh (Niedersachsen, Dreilinden.) Dens IP-nummer er 91.195.49.121. Websitets indlæsningstid er 2632 milliseconds, mindre end 82% af andre målte websites. Desuden blev en ping til serveren målt til 135 ms.

PING www. (91.195.49.121) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 91.195.49.121: icmp_seq=1 ttl=244 135 ms
64 bytes from 91.195.49.121: icmp_seq=2 ttl=244 111 ms
64 bytes from 91.195.49.121: icmp_seq=3 ttl=244 111 ms
--- www. ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2000ms
rtt min/avg/max/mdev = 111.860/119.867/135.855/11.308 ms
rtt min/avg/max/mdev = 111.860/119.867/135.855/11.308 ms
Server setup
Cache-Control:private
Content-Type:text/html; charset=utf-8
X-DbaWeb-Version:2.0.5972.29-9c8bf54
Set-Cookie:--
Set-Cookie:--
X-UA-Compatible:IE=edge,chrome=1
Date:--
Content-Length:137765
dba.dk